Vali Aziz Yıldırım Temsili Askerlik Uygulaması ve Yemin Törenine Katıldı

0
208

Engelliler Haftası münasebetiyle engelli vatandaşlar Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı’nda bir günlük temsili askerlik  ve yemin töreni gerçekleştirdiler.

Törene Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Garnizon Komutan V. Gürcan Sezengöz, Başsavcı Güngör Karakoç, Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, ZİÇEV Tekirdağ Şubesi Başkanı Rukiye Güneş ve aileler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan tören, Sancak kıt’ası ve tören bölüğünün yerini alması ile devam etti.

J. Teğmen Levent Atar tarafından andın anlamının izahı yapıldı ardından yemin törenine geçilerek engelli askerlerimiz askerlik yeminini ettiler.

 J.Er Mahmut Türüdü, Yüreğimin Sesi adlı şiiri okumasının ardından Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Başkanı Rukiye Güneş bir konuşma yaptı.

Ardından konuşan İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş; “Bugün 1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla Jandarma Genel Komutanlığı’nın direktifleri doğrultusunda bir günlük temsili askerlik uygulaması yemin törenine hoş geldiniz. Anayasamızın 72. Maddesinde vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve ödevi olarak düzenlenmiştir. Askerlik mükellefiyeti asker millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden Türk milleti için bir onur vesilesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır. Askerlik her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görevdir. Sizler bu üniformayla ettiğiniz kutsal askerlik yemini ile tam bir asker olacaksınız. Bugün sizlere, kısa da olsa kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan ve şanlı Türk ordusunun şerefli birer neferi olarak sizleri aramızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.

Bir kısmınız doğuştan bir kısmınız ise hayatın belirli bir sürecinde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bu şekilde yaşamak zorunda kaldınız ancak şunu bilmelisiniz ki yaşama sımsıkı sarılmanız, içinizdeki umudu hiçbir zaman kaybetmemeniz, hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve kararlılığınız ile bu kutsal üniformayı giyme cesaretiniz hepimize örnek teşkil edecektir.” dedi.

Konuşmaların ardından askerlerimizin Askerlik Terhis Belgesi ve hediyeleri Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Ardından Tekirdağ Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Folklor Ekibinin gösterisi sergilendi.

Son olarak askerlik uygulaması törenine katkılarından dolayı günün anısı olarak Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Şube Başkanı Rukiye Güneş’e şilt taktim edildi. Askerlerimizin yemin töreni, Tören Geçişi ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here