AYGUN’DAN YENİ HAVALİMANI ÖNERGESİ

0
504

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İstanbul Havalimanı’ndaki sıkıntılara ilişkin kapsamlı bir önerge verdi.

Aygun, İstanbul Havalimanı’nın dibindeki Lodos Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 24 MW’lik güce sahip Rüzgâr Santrali’nin, pilotların uçuş güvenliğini olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak ve Kalyon Havacılık ve İnşaat tarafından satın alındığını belirtti. Santralin sökülerek başka bir bölgeye taşınacağını belirten Aygun, “Tüm bu gelişmeler; İstanbul Havalimanı’ndaki fizibilite sorununu ortaya koymuyor mu? Uçuş güvenliği konusunda gerekli incelemelerin yapılmadığı ortaya çıkmıyor mu?” diye sordu.

Aygun önergesinde;

“ İstanbul Havalimanı’nda yaşanan teknik ve altyapı sorunları hem Türkiye’nin prestijini olumsuz yönde etkilemekte, hem de can ve mal güvenliği açısından büyük riskler taşımaktadır.

Aralık 2014 tarihinde Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu 3. Havalimanı Teknik Raporu’nda, İstanbul Havalimanı’nın doğrudan deniz üzerinden gelen rüzgârlara açık olduğu vurgulanmıştır. Uçağın rüzgârı önden alması gerektiği, arkadan ve yandan alınan rüzgârın tehlikeli olduğuna işaret edilen raporda, Türk Hava Kurumu Teknik Birimi’nin Karadeniz’den gelen rüzgârlar nedeniyle projeye onay vermediği belirtilmiştir. Raporda, İstanbul Havalimanı ÇED Raporu için Kumköy, Florya ve Göztepe Meteoroloji İstasyonu’ndan alınan verilerin,  proje alanındaki değerleri yansıtmadığı belirtilerek, şu uyarılar yapılmıştır: “Yılda 150 milyon kişinin taşınacağı bir havalimanında meteorolojik parametrelerin gerçekliğe uygun olarak ölçülebilmesi için proje alanında bir meteoroloji istasyonu kurulmalı ve en az 5 yıllık bir ölçümden sonra projenin yapılıp yapılamayacağına karar verilmelidir. Raporda ayrıca iklim değişikliklerinden kaynaklanan hortum, aşırı sağanak, yağışlar ve fırtınalar gibi riskler de değerlendirmemiştir. İklim modelleri ile bu riskler değerlendirilebilmektedir. ÇED Raporu’na göre yılın 107 günü fırtınalı, 65 günü ise yoğun bulutlu olan bu kıyı bölgesinde hava taşımacılığı ve piste iniş ve kalkışlar fiziksel çevre şartları bakımından sorun yaratabilir.”

Bu uyarıların haklılığı, 17 Mayıs 2019 tarihinde ortaya çıkmıştır. Anılan tarihte 8 uçak, şiddetli rüzgâr nedeniyle İstanbul Havalimanı’na inemediği için Çorlu Atatürk Havalimanı’na yönlendirilmiştir. Birçok uçak, 1 saate varan rötarlar yapmıştır. Çorlu Atatürk Havalimanı’nın kapasitesinin, bu yönlendirmeleri ne kadar karşılayabileceği ise bilinmemektedir. Açıldığı günden bu yana büyük altyapı sıkıntıları yaşayan İstanbul Havalimanı’nda 22 Mayıs 2019 tarihinde de başka bir kaza meydana gelmiştir. THY İstanbul-Ankara seferini yapan Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağının kanadı, apronda aydınlatma direğine çarpmıştır. Kanadında hasar meydana gelen uçaktaki yolcular indirilmiş ve başka bir uçakla Ankara’ya yönlendirilmiştir.” dedi.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here