Tekirdağ’da Özel Eğitim Altyapısına TRAKYAKA Desteği

0
321

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde yürütülen ve 11 ilçede 25 özel eğitim sınıfının donatımının sağlandığı “Özel Eğitim Güçlü Eğitim Projesi”nin kapanışı Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kapanış toplantısına Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Basri Kuzu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, yöneticiler ve okul müdürleri ile öğretmenler katıldı. Program açılış konuşmalar ile başladı. Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin özel eğitimde okul-eğitici, öğrenci ve ebeveyn üçlüsünün önemine değindi. Şahin şunları söyledi:” Toplumun %10’unu oluşturan engelli bireylerin eğitimi son yıllarda önem kazanmıştır. Bu konuda devletimizin gerek alt yapı olarak gerekse ekonomik olarak verdiği destekler hepinizin malumudur. Özel eğitim öğrencileri dezavantajlı ve özel gereksinimi olan, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için de özel ilgi gerektiren bir kitledir. Özel eğitim öğrencileri zihinsel engellerinden dolayı diğer öğrencilere göre farklı müfredatla eğitim görmeli, sınıf mevcutları belli bir sayının üstüne çıkmamalı, sınıf materyalleri ve donanımları da yine kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır. Projeye dahil edilen 25 okulumuzda özel eğitim sınıfları asgari düzeydeki şartlarla öğrencilerine hizmet vermeye çalışmakta ancak hiçbiri bu öğrencilerin alması gereken eğitimi verebilecek modernizasyona ve materyal yeterliliğine sahip değildi. Bu durum da ister istemez öğrenci devamlılıklarına yansımaktadır. Özel eğitim öğrencisi olan ebeveynler de öğrencilerin okula devam edip, kendini bir şekilde gerçekleştirebilecek düzeye yaklaşmasını istemekte ancak bazı veliler okulun hizmet kalitesini yeterli bulmadıklarından öğrencilerini okula göndermek istememektedir.

Tüm bu olumsuzlukları gidermek ve özel eğitime dönük eğitim veren tüm okullara örnek olmak için Özel Eğitim Güçlü Eğitim Projesine destek verdik. 25 okulun dâhil olduğu bu projede özel eğitimin öznesi olan tüm tarafların eksiklikleri giderilmeye çalışıldı.  25 adet özel eğitim sınıfı ekipman malzeme alımı ile donatıldı. Geniş kapsamlı bir eğitim programı ile özel eğitim öğretmenlerine, rehber öğretmenlere, idarecilere ve özel eğitim öğrencilerinin velilerine eğitimler düzenlendi. Tekirdağ sathında 250 özel eğitim sınıfı olduğu düşünülürse proje ile bunların % 10’unun imkânlarını genişletmiş olduk. Siz ailelere şunu hatırlatmak istiyorum; elinizde bulunan imkânlar çocuklarımız için büyük bir nimettir. Özel çocuklarımızı sosyal hayata daha çok katın. Devletimiz sağladığı imkânlarla hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyor. Çekinceleri olan aileler gelip projenin uygulandığı sınıflarda gözlem yapabilirler. Burada oluşturulan sınıflar çocuklarımızın sosyalleşmesi ve el becerilerinin artmasına destek oluyor. Projenin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve değerli proje ekibine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür eder, projenin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Açılış konuşmalarının ardından program, kısa film gösterimi yapılması ve özel eğitim öğrencileri tarafından gerçekleştirilen müzikli gösteriler ile devam etti. Proje kapsamında eğitimlere katılan öğretmen, idareci ve velilere sertifikalarının takdimi ile de sona erdi. Programının ardından Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’ndeki fuaye alanında hazırlanan özel eğitim temalı sergi katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here