İŞKUR, Gelecek 10 Yılda En Çok Hangi Mesleklere İhtiyaç Duyulacağını Açıkladı

0
774

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), önümüzdeki 10 yıl içerisinde meslek hayatına atılmak isteyenler için oldukça ilginç araştırma sonuçları yayınladı.

2018 İşgücü Piyasası Araştırması kapsamında, İŞKUR geçtiğimiz yılın 2. yarısında tam 89.324 iş yerini ziyaret ederek veriler topladı. Buna göre ülkemizde tam 470 bin kişilik açık iş pozisyonu bulunuyor.

Yeni dönemde mesleklerde diplomadan ziyade tecrübenin ve pratik becerinin çok daha önemli hale gelmesi bekleniyor. Burada üniversite ve mezun sayısının günden güne artmasının yanı sıra, işverenlerin genç personeli işe alırken en fazla önemsediği şeyin pratik beceri olması da etkili oldu.

İŞVERENLERİN GELECEK 10 YILDA ÖN PLANA ÇIKMASINI BEKLEDİĞİ MESLEKLER

Yapay zeka, makine kalite kontrol elemanı, Robot kaynak operatörü, Bilişim teknolojisi, Elektrikli arabalar için teknik bakımcı, Dil konuşma terapisti, Güneş enerji sistemi teknik personeli, Dijital reklamcılık, Veri tabanı yöneticiliği, ARGE mühendisi ,E-ticaret meslek elemanı, Siber güvenlik uzmanı, İnternet televizyonculuğu, Yazılım destek uzmanı, Robot mühendisliği, Üç boyutlu grafik animasyoncu ve Mobil Yazılımcı oldu.

LİSANS VE ÜSTÜ MEZUNLAR İÇİN EN FAZLA AÇIK İŞ OLAN MESLEKLER

Öğretmen, Yazılım Mühendisi, Ziraat Mühendisi ,Muhasebeci Satış  Elemanı ,Makine Mühendisi ,Bilgisayar Mühendisi, Emlak Danışmanı, Mimar ve İnşaat Mühendisi oldu.

TRAKYA’NIN İHTİYACI OLAN MESLEK OTO BAKIM VE KAYNAKÇI Bölgelere göre en çok ihtiyaç duyulan mesleklerde ise;  Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da Oto Bakım Onarımcısı ve Kaynakçı en çok ihtiyaç duyulan meslek grubu oldu.İstanbul’da  Remayüz makinesi operatörü, kaynakçı,  Ankara’da tornacı sevkiyat görevlisi, İzmir’de Çağrı merkezi müşteri temsilcisi, kaynakçı, Balıkesir-Çanakkale’de i Emlak danışmanı,kaynakçı, Trabzon-Ordu-Giresun-Rize-Artvin-Gümüşhane’de ise Mermer işçisi veMobilya montajcısı en çok ihtiyaç duyulan meslekler oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here