AYGUN’DAN IHLAMUR AĞACI ORMANI İÇİN BEKÇİ TEKLİFİ

0
380

Tekirdağ’ın Ganos Dağı eteklerindeki ıhlamur ağaçlarının faili meçhul kişilerce katledilmesine karşı bölgesel tepki büyüyor.

Köylünün kilosunu 70 liradan sattığı ve bölge halkına yılda 500 bin lira gelir sağlayan ıhlamur ağaçlarının kimliği belirsiz kişilerce kesilmesinin ardından bölgede inceleme yapan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Ağaçları keserek ıhlamur topladıkları anlaşılıyor. Bu, insafsızlıktır. 80 yıllık ağaçları kesmek cinayettir! Çünkü sadece ağaçları değil, ciğerlerimizi ve köylünün gelirini de kesiyorlar. Burada ıhlamurların hasat zamanı olan Haziran ayında bekçi görevlendirilerek, bu ağaç katilleri bulunmalı ve ifşa edilmelidir” diye konuştu.

“Faili meçhul cinayetleri aydınlatamadığımız gibi ağaç katillerini de bulamıyoruz!”

Aygun, Süleymanpaşa ve Şarköy ilçeleri arasında kalan Ganos Dağı eteklerindeki ormanlık alanda, kimliği belirsiz kişilerce onlarca ıhlamur ağaçlarının kökünden kesilerek yok edilmesine tepki göstererek, “Aydınlarımızı hedef alan faili meçhul cinayetleri aydınlatamayan bir ülkeyiz. Anlaşılan ıhlamur ağaçlarının katillerini bile bulamıyoruz. Bunun adı acziyettir” diye konuştu.

80 yıllık ağaçların kesilmesinin orman kıyımı olduğuna işaret eden Aygun, “Ekolojik sistemde geri dönülemez tahribatlar yaratmaktadır. Ganos Dağı eteklerindeki ormandan ıhlamur çiçeği toplayarak geçimlerini sağlayan Işıklar, Beyoğlu, Dağyenicesi, Ormanlı, Yeniköy ve Uçmakdere Mahallesi’nde yaşayan orman köylülerimizin gelirlerini de düşüren bu gelişmeye karşı artık önlem almayacak mıyız” diye sordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here