TRAKİSTANBUL’DA KAYBOLMAMAK…

0
479

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kurulması ile Süleymanpaşa ismini alan merkez ilçemiz Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat ve ekibinin bilinçli, geniş ufuklu, kararlı çalışmaları ile kent kimliği kazanma ve bu kimliği sembollerle zenginleştirme yolunda kısa zamanda çok hızla yol aldı.

Kentin bir kimlik kazanması kent sakinlerinde kentlilik bilincinin oluşmasını ve kentlileşmeyi sağlar. Böylelikle sakinleri kentlerini benimser ve sahiplenirler, göçecek yer aramazlar.  Kent de diğer kentlerden farklı özelliklerini ortaya çıkararak ilgi çeker.

Belediyemizin  yaptıkları da bunlara yöneliktir:

  • Kentimizin yetiştirdiği sanatçılara sahip çıkılmasından çay bahçelerine,
  • evde bakım uygulamasından alzheimer hastalarına ve engellilere yaratılan olanaklara,
  • çocuk ve gençlik merkezlerine,
  • sporcuların desteklenmesinden sanat çalıştaylarına,
  • çevre duyarlılığında öncü olunmasından düzenlenen sergiler ve  açılan müzelere,
  • kente kazandırılan sanat eserlerinden dünya çapında ünlü sanatçılarımızın kentimizin ismi ile anılan etkinlikler gerçekleştirmelerine,  
  • bu çalışmaların ulusal ve uluslararası ödüllere değer görülmesine kadar daha onlarcası gerçekleştirilenler ile çok önemli bir yol alınmıştır.

İstanbul’un taşıp, yayılıp, işgali ederek  “Trakistanbul” haline getirdiği Trakya’yı daha da kişiliksizleştirmesinin önüne ancak böylelikle geçilebilir.

Trakistanbul’da kaybolmuş bir Tekirdağ ve Süleymanpaşa istemiyorsak simge rakımız da gittikten sonra elimizde kalan köfte ile yetinemeyiz.

İstanbul’un yirmi milyonu zorlayan nüfusundan yararlanmanın yolu onların kentimizde en azından bir gece konaklamalarını sağlayacak çekim merkezleri yaratmaktır. Yeni iş alanları ve istihdam da ancak bu anlayışla yaratılabilir. Başkanımız Ekrem Eşkinat’ın beş yıldan az bir sürede gerçekleştirdiklerine ikinci döneminde ekleyecekleri bu hedefe ulaşmamızı sağlayacaktır. Yeter ki hemşeriler olarak bizler yapılanlara ve kentimize sahip çıkalım.

Saygılarımla

Av. Güneş Gürseler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here