2002 Yılında 0.65 Lira Olan Bir Bulgar Levası Bugün 2.78 Lira

0
999

Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Özellikle dolar ve euro’da ki inanılmaz yükseliş halk arasında en çok konuşulan konu haline geldi. Oysa ki Türk Lirası en çok değer kaybını komşumuz Bulgaristan’ın para birimi Leva karşısında yaşadı.

Türk Lirası karşısında aşırı değer kazanan Bulgar Levası iki ülke arasındaki turizm hareketini de etkiledi. Bulgaristan’a sıkça seyahat eden Türk turistler artık pahalılık nedeniyle bu ülkeyi programlarından çıkartırlarken, Bulgarlar akın akın Edirne’yi ziyaret ediyorlar ve alışveriş yapıyorlar. Bulgaristan’daki tur operatörleri her hafta sonu Çorlu ve Çerkezköy’de bulunan fabrikaların satış mağazalarına turlar düzenlemeye başladılar.

Paralarının değeri Türk lirası karşısında yaklaşık 4 kat artan Bulgarlar başta tekstil ürünleri olmak üzere gıda,temizlik ürünleri ve ilaç alışverişi yapıyorlar.

Yıllar önce ucuz olan Bulgaristan’ın artık pahalı bir ülke haline gelmesi Trakya’da yaşayan göçmenlerinde bu ülkeye seyahatlerini zorlaştırıyor. Yapılan araştırmalar Bulgaristan’dan Türkiye’ye çalışmak için gelen Bulgar vatandaşı sayısında da ciddi azalmalar olduğunu gösteriyor.

Bu yaz ülkemize gelecek olan Bulgar turist sayısında rekor kırılması bekleniyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here