Bisanthe Oda Müziği Festivali Bisanthe Quartet Konseri İle Sona Erdi

0
710

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve yedi gündür Tekirdağlılara adeta müzik ziyafet veren Bisanthe Oda Müziği Festivali, Bisanthe Quartet konseri ile sona erdi.

Kemanlarda Mehmet Yasemin ve Hakan Güven, viyolada Filip Kovalski ve viyolonselde Didem Erken’in oluşturduğu quartet J.S.Bach, W.A.Mozart, A.Borodin, A.Dvorak ve A.Piazzola’nın seçkin eserlerini Tekirdağlılarla buluşturdular.

Yaklaşık bir saat süren konser alkışlarla sona ererken gecenin sonunda Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ekibi tebrik ederek çiçek takdim etti.

EŞKİNAT: “ARTIK BU ŞEHRİN ÇOCUKLARININ DAHA İYİ MÜZİSYEN OLMASI İÇİN EL BİRLİĞİ İLE KATKI VERME ZAMANI”

Festivalin kapanış konuşmasını da gerçekleştiren Başkan Eşkinat; “3. yılın sonunda bir muhteşem finalle bitirdik. Bu gece kendimize ait, kendi belediyemizin desteklediği ve bizi önce Türkiye’de sonra da dünyada temsil edecek olan Bisanthe Quartet dinledik. Bu yolculuklar böyle başlıyor. İnanarak başlıyor. Artık bu şehrin çocuklarının daha iyi müzisyen olması için el birliği ile katkı verme zamanı. Bu süreci başlattığı için başta Didem’e çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA BÜYÜK BİR ORGANİZASYON YAPACAĞIZ”

Eşkinat; “En büyük teşekkürüm Sayın Kemal Küçük’e. Bir gün piyano resitalinin ardından kendisini sahneye davet etmiştim. O an içimden geldi. Önümüzdeki yıldan itibaren Sayın Kemal Küçük bizle beraber oda orkestrası festivali yapacak. O gün bugün Kemal Bey ile bu yolculuk devam ediyor. Önümüzdeki yıl daha büyük bir organizasyon yapacağız.” diye konuştu.

Başkan Eşkinat konuşmasının ardından Bisanthe Oda Müziği Festivali Genel Sanat Yönetmeni Kemal Küçük’ü sahneye davet ederken Kemal Küçük yaptığı açıklamada önümüzdeki yıl ile ilgili müjdeyi açıkladı.

KÜÇÜK: “TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ, İÇİNDE YABANCI SANATÇILARIN DA OLDUĞU BİR FESTİVALE BAŞLAYACAĞIZ”

Bisanthe Oda Müziği Festivali’nin önümüzdeki yıl itibari ile uluslararası bir boyut kazanacağını müjdeleyen Küçük; “Öncelikle ilk konserini veren hepsi çok değerli sanatçılardan oluşan bu ekibe hayırlı olsun diyorum ve çok iyi bir konser çıkardıkları için teşekkür ediyorum. Bu ekibin Bisanthe markasını yıl içinde Türkiye’de ve dünyada daha da duyuracağına inanıyorum. Festivalimize gelirsek üçüncü yılımızı sekizinci konserimiz ile tamamladık. Bir hedefim var. Avrupa Festivaller Birliği’ne üye olmamız gerekiyor. Madem bu kadar emek veriliyor, bu kadar güzel şeyler ortaya çıkıyor. Avrupa Festivaller Birliğine üye olmamız gerektiğini düşünüyorum. Seneye uluslar arası bir festival haline getireceğiz bu festivali. Türkiye’nin en değerli, içinde yabancı sanatçıların da olduğu bir festivale başlayacağız. 8 konserlik bir maratonumuz daha olacak. Bu 4 yılın taçlanması olacak. Şimdiden programımız belli. Türkiye çok değerli bir festival kazanmış olacak. Oda müziğinde bu kadar kapsamlı ilk festivali Süleymanpaşa Belediyesi yapmış olacak. Değerli başkanımızın ön görüsü ve vizyonu sayesinde bu konserler gerçekleşiyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu konserlerde bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere de çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

BİSANTHE QUARTET KİMDİR?

Bisanthe Quartet, ilk konserini Bisanthe Oda Müziği Festivali’nde vermiştir. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bisanthe Oda Müziği Festivali’nin açtığı yolda, Süleymanpaşa Belediyesi’nin klasik müzikte önemli bir odak olması amacıyla kurulan yaylı sazlar quarteti, Süleymanpaşa’nın kültür alanında bir sosyal sorumluluk projesi olarak yaşama geçmiştir. Mehmet Yasemin (keman), Hakan güven (keman), Filip Kovalski (viyola) ve Didem Erken (viyolonsel) den oluşan yaylı dörtlü, her ay Tekirdağ’da gerçekleştireceği konserlerin yanında yurtiçi ve dışındaki konser ve festivallerde yer alarak Tekirdağ’ı temsil etmeyi amaçlıyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here