Celal Çalık: Nasrettin Hocanın Gözlüğü

0
356

Hayat, bazen öylesine sıkıcı ve çekilmez olur ki;  haksızlıklara, durmaksızın kaybettiğimiz yaşam ve ülke değerlerine katlanabilmek nerede ise olanaksız duruma gelir. İşte o zaman  olaylara, dışımızdaki dünyaya, Nasrettin Hoca’nın gözlüğü ile bakarız. Çocukluğumda birileri, Nasrettin Hoca fıkrası anlattığında katıla katıla güler, bu adamın, dünyaya tüm insanları güldürmek için geldiğine inanırdım. Sonra anladım ki; bu büyük insan sıkıntılı anlarımızda dünyayı ve yaşananları tekrar yorumlamayı öğretmiş bize. Kısacası ağlanacak halimize gülmeyi, sabretmeyi, öfkelenmemeyi, bu büyük bilge insanın bizlere öğretmiş olduğunu geç de olsa anlıyoruz. Anadolumuzda bir değil onlarca Şekpir yaşamış. Ruhları şad olsun. Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaşi Veli, Pir Sultan Abdal, Kazak Abdal ve Nasrettin Hoca bunlardan sadece birkaçıdır.

Nasrettin Hoca Akşehir’de esprileriyle sık sık anılmaya başlayıp ünü tüm Anadolu’ya yayılınca, bazı ulemalar merak ederek, Akşehir’e gelirler ve Nasrettin Hocanın esprili konuşmaları ve hazır cevaplılığıyla mest olup kendilerinden geçerler. Narettin Hocanın 9-10 yaşlarında bir çocuğu da vardır. Ulemadan bazıları merak edip –acaba çocuk da babası gibi akıllı ve hazırcevap birisi mi- diye yanlarına çağırıp, çocuğa siyah ve iri bir patlıcan gösterirler.

  • Bu nedir evladım. Bunun adını bilir misin?
  • Gözleri açılmadık sığırcık yavrusu, der Hocanın oğlu.

Bugün içinde yaşadığımız ve her gün biraz daha budanan demokrasiyi bundan daha iyi anlatacak bir söz bulamadım. Ancak yine de çocuk çocuktur. Elbette Nasrettin Hoca daha da bilgece ve dahiyane anlatır bize durumu.  Hoca bu ya, leyleği tutup makasla biraz tıraşlar. Kuyrugunu keser, kanatlarını keser ve leyleği dışarıya salıp şöyle der:

  • İşte şimdi kuşa benzedin.

Bugünlerde demokrasi leyleğin kuşa dönmüş hali veya gözleri açılmamış sığırcık yavrusu gibi birşeydir.

En iyisi Orhan Veli Kanık Ustanın dedği gibi böyle sıkıntılı günlerde musiki üzerine meşk etmektir diyorum. Ve siz değerli okurlarımı Orhan Veli’nin şiiriyle baş başa bırakıyorum.

Eskiler Alıyorum

eskiler alıyorum
alıp yıldız yapıyorum
musiki ruhun gıdasıdır
musikiye bayılıyorum

şiir yazıyorum
şiir yazıp eskiler alıyorum
eskiler verip musikiler alıyorum.

bir de rakı  şişesinde balık olsam

Mutlu haftalar sevgili okurlar.

Celal Çalık

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here