Eyüp Ataman: Vatandaş Ne Diyor

0
2707

Vatandaş önce geçim derdinde !!! Liberal ekonomiye geçiş 24 Nisan Meşhur kararlarından itibaren Türkiye’de ki yaşam standartları yükselirken en büyük tehlikeyi cebimize koydular KREDİ KARTI kazanmadan tasarruf etmeden olmayan parayı harcama aleti. O basit plastik parçasının arkasından tüketimi hızlandıran AVM kültürünü hayatımıza soktular.

Çocukluk yıllarımdan itibaren her yaz tatili çalışırdım ilk işe başladığım dükkanım zamanın Tekirdağ’ında ki Meşhur Yıldız Bonmarşeydi. İlk defa çıkan Naylon gömlek için Dört haftalığımı feda edecektim. İbrahim Yıldız Amca kıyamadı bana hediye etti üstünde Yavuz Gemisi olan Karton kutuda önden fermuarlı çıpa desenli Naylon Gömleği. İlerleyen yıllarda Ayakkabıcı Tamer’den Pantaloncu Orhan’dan Ersin Konfeksiyondan bir şeyler alacaksak para biriktirip öyle gider alırdık. Yani olmayan parayla değil çalışıp biriktirerek bir şeylere sahip olabiliyorduk. Şimdilerdeki gibi güya indirime girmiş dümeniyle üçer beşer alıp kasada Kartı kullanmak hayallerimizde bile olmadı.

Tüketim toplumu olmamız için arkadan tüketici kredileri, konut kredileri, araba kredileri sökün etti. Lüxe ve rahat yaşama uyuşturucu bağımlısı gibi bağlandık yavaş yavaş. Bafrayı bulamayan bizim nesil Malbora’nın çeşitleri arasında bocalamaya başladık. Kara Marmara’dan Chivas Regal’e çağ atladık.

Şimdilerde toplumu ve gençliği tehdit eden uyuşturucu belasının en büyük nedenlerinden biriside hafif alkollü Bira ve Şarabın yüksek vergilerle pahalılaşan fiyatlarıdır benim fikrime göre. Gençlik yıllarımızda üç bira veya Bir şişe Köpek öldüren Marmara şarabı cep harçlığımızla satın alınacak düzeydeydi. İki arkadaş mis gibi olup evin yolunu tutardık. Bonzai denilen illet üç beş liraya satılıp pazar buluyorsa arz talep fiyat denge gibi ekonominin değişmez unsurları bu Kara piyasada da geçerli oluyor maalesef.

İki büyük partimizin birinin bugün öbürününde önümüzdeki günlerde İl Kongre seçimleri var şehrimizde. Adaylar seçilecekler beni zerre misali ilgilendirmiyor da İlgilendiren en önemli husus toplumda derin ayrışma fay hattının yarılması kutuplaşmalar. Seçilecek iki Muhtemel İl başkanından da ricamdır gelin tabandan başlayarak bu kutuplaşmayı ayrışmayı yok edin Adım atın, el sıkın, selam verin, hatır sorun gülümseyin ne başka bir TÜRKİYE var nede başka bir TEKİRDAĞ. Aynı gemideyiz hepimiz batarken gemi Katil Hasan üflemez Klarnete o gemili filmdeki gibi. Vesselam…

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here