Güneş Gürseler: Bisanthe Oda Müziği ve Kültür Merkezi Üzerine…

0
1960

Süleymanpaşa  Belediyemizin düzenlediği Bisanthe Oda Müziği Festivali’nin üçüncüsü sona erdi.

11 Şubat’ta başlayıp sekiz gün süren festival boyunca yabancı müzisyenlerin de yer aldığı sekiz ayrı oda müziği topluluğunun seslendirdiği eserleri dinledik. Başkanımız Ekrem Eşkinat’a ve festivalin Genel Sanat Yönetmeni Kemal Küçük’e, emeği geçen herkese  teşekkür ediyoruz.

Büyük Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.” özdeyişi bu tür etkinliklerle  ifadesini bulmaktadır.

Süleymanpaşa Belediyemiz düzenlediği sanatsal etkinliklerle kent kültürünün ve  kent bilincinin gelişip güçlenmesine değerli katkılarda bulunmaktadır. Bu tür etkinliklerin kurumlaşması ile kentimiz sanat ve kültür alanında da ulusal ve uluslararası düzeyde tanınır ve aranılır olacaktır.  Üç yılda hızla gelişen festivale müzik çevrelerinin ilgisi ve katılan yabancı sanatçıların beğenisi kentimiz için önemli bir kazanımdır. Aynı ilgiyi şehrimizin yöneticileri, bürokratları, eğitimcileri de gösterirlerse kentimizin kazanımları  daha da artacaktır.

Konserleri Namık Kemal Üniversitesi’nin Konferans Salonu’nda üşüyerek izlerken gözlerimiz üniversitemizin yöneticilerini, akademisyenlerini ve öğrencilerini aradı. Konferans salonu olarak inşa edilen, taş duvarlı  bir mekanın klasik müzik konseri için uygun akustik koşullarını sağlayamaması da yaklaşık yirmialtı yıldır süren kültür merkezi inşaatımızı hatırlattı.  Sanırım bu kadar uzun süren  kültür merkezi inşaatı kendi çapında bir rekor oluşturacaktır. Bu kadar sürede gelip giden siyasi iktidarlar, yerel yöneticiler olarak herhalde bir öz eleştiri yapmamız gerekecektir; neden bitiremedik? Binanın kalan bölümünün tamamlama ihalesinin 22.2.2018 tarihinde yapılacağı dikkate alınırsa yakın zamanda bir açılış beklemek de gerçekçi olmayacaktır.

Saygılarımla

Av. Güneş Gürseler

Gürseler&Tufan

Avukatlık Bürosu

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here