Tekirdağ’da İstihdam Fuarı Gerçekleştirildi

0
758

Tekirdağ’da firmalarla iş arayanları bir araya getiren ‘Tekirdağ İstihdam Fuarı’ büyük ilgi gördü. Tekirdağ İŞKUR il Müdürlüğünün düzenlediği istihdam fuarında iş arayan vatandaşlar Tekirdağ’ın önde gelen 82 firması ile buluştu. Çorlu 15 Temmuz Kültür Merkezinde iki gün süren İstihdam Fuarı işgücü piyasasına yönelik sunum ve panellerle kendinden söz ettirdi.

Fuara katılan firma, kamu kurumları ve vatandaşlara teşekkür eden Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar Esen, “Göreve geldiğimizi ilk günden itibaren şehrimizin iş gücünü arttıracak projelere imza atıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu son İstihdam fuarı ile Trakya’nın en büyük istihdam buluşmasını gerçekleştirdik. Binlerce iş arayan kardeşimizi Tekirdağ’ın önde gelen firmaları ile buluşturarak iş sahibi olmalarına vesile olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke genelinde başlattığı İstihdam Seferberliğinin 2. Fazında İstihdama önemli katkı sağladıklarını dile getiren Esen;  “Bu fuarda işgücü piyasasını nasıl daha güçlü ve geleceğe hazır hale getirebileceğimizi, devletimizin sağladığı istihdam teşviklerini ve iş arayanlarımıza özgüven ve cesaret verecek,  kendilerini geliştirmelerini sağlayacak sunum ve paneller düzenlediklerini ifade etti

Kalkınmanın öncelikli şartlarından birisi vasıflı iş gücü oluşturmak ve bunu doğru yönlendirmek olduğunu dile getiren Esen; “Bu fuarlarımız bu konuda önemli bir açığı kapatıyor. Bu etkinliğimiz de istihdama önemli bir güç katarak her yıl daha da büyüyerek sürecek. Bu fuara destek veren tüm kamu kurumları, işverenlerimiz ve vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Tekirdağ İstihdam Fuarı, 18 Nisan’da Tekirdağ Vali Yardımcısı Lütfullah Gürsoy, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, Bilgi İşlem Daire Başkanı Fahrettin Kaya, Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar Esen ve Kamu Kurum Müdürleri, Fuarda stant açan firma temsilcileri ile vatandaşların katılımı ile Çorlu 15 Temmuz Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Trakya’nın en büyük istihdam fuarına 82 özel sektör işyeri ve 12 kamu kurumu stant açarak katıldı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda işgücü piyasasına katkı sağlayanlar ödüllendirildi. Üç dalda dağıtılan “İstihdamın EN’leri Ödülleri” 2018 yılında da “En çok istihdam yaratan işyerleri”, “En çok istihdamını arttıran işyerleri” ve “En çok oransal olarak kadın istihdamı olan işyerleri” olmak üzere Tekirdağ genelinde ilk üçe giren işyerlerine plaket verildi.

Prof. Dr. Bülent Eker “Endüstri 4.0-Bilişim ve Teknoloji Çağında İstihdam” konulu sunumu ve hemen ardından BSH’ın Kampüs yöneticisi İlyas Kum’da “Çalışma Hayatında Endüstri 4.0’ın yeri” sunumu ile işgücü piyasasının geleceği tartışıldı.

İŞKUR ve Türkiye Sakatlar Derneği engellilere yönelik yapılan çalışmaları ve çalışma hayatında engelli olmak konuları anlatıldı.

Kadın girişimciler ile girişimcilere ilham verecek söyleşi gerçekleştirildi. Tekirdağ’da İŞKUR’un girişimcilik eğitimi sonrası örnek girişimler yaratan kadın girişimcilerin fark yaratan hikayeleri ve girişimcilik destekleri anlatıldı.

İŞKUR ve SGK yetkililerinin gerçekleştirdikleri sunum ile milli istihdam seferberliği kapsamında getirilen istihdam teşvikleri işverenlere tanıtıldı.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here